1. Menisküs nedir? Bir hastalık mıdır?

Menisküs bir hastalık değildir. Menisküs diz eklemi içerisinde yer alan ve her insanda bulunan bir yapıdır. Menisküs, eklem kıkırdağına binen yükleri abzorbe ederek dizi hareket sırasında korur. Ancak halk arasında yanlış bir kullanım olarak 'menisküs' hastalık ismi ile özdeşleşmiştir.  


2.Menisküsle ilgili sorunlar nelerdir?

Menisküsle ilgili problemler yaşlara göre değişiklik gösterir. Gençlerde, sıklıkla spor yaralanmaları sonucunda yırtıklarla karşılaşılırken; ileri yaş hastalarda dejenerasyon adını verdiğimiz yıpranmaya bağlı yırtıklar görülür.


3. Menisküs yırtığında ne gibi şikayetler olur?

Diz ağrısı, dizde takılma hissi ve kilitlenme en sık görülen şikayetlerdir.


4. Dizim ağrıyor, menisküs yırtığı olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Menisküsün yırtık olup olmadığı muayene ile büyük oranda anlaşılabilir. Ancak kesin tanı MR ile konulur.


5. Menisküs yırtığının tedavisi nedir?

Tedavi yırtığın şekline, yaralanmanın zamanına ve hastanın yaşına göre değişiklik gösterir. Bazı tip yırtıkların tedavisi kesinlikle ameliyat iken, bazı tip yırtıklar fizik tedavi ve rehabilitasyon ile çözüme kavuşturulabilir.


6. Menisküs yırtığı ameliyatı nasıl yapılır?

Menisküs yırtığının tedavisi artroskopi ile yapılır. Yırtığın yerleşimi, yaralanmanın süresi ve hastanın yaşına göre değişik tedavi yöntemleri vardır. Bazı tip yırtıklar dikilebilir. Bazıları ise menisküsün yırtık kısmının çıkartılmasıyla yapılır. Çoğunlukla ameliyat sırasında karar verilir.


7. Artroskopik menisküs ameliyatı sonrası süreç nasıldır? İşe ne zaman dönebilirim?

Artroskopik menisektomi işlemi sonrasında hasta aynı gün ayağa kalkıp yürüyebilir. Masa başı işte çalışan bir kişi yaklaşık bir hafta sonra işine dönebilir. Eğer dikişle tamir yapılmışsa üzerine yük verme 4-6 hafta sürebilir. Ancak unutulmamalıdır ki bu süreler kişilere göre farklılık gösterebilir.


8. Menisküs ameliyatı oldum. Bundan sonra menisküsüm bir daha yırtılır mı?​​

Menisküsün başka bir bölgesinden veya aynı bölgesinden tekrar yırtık oluşabilir.

    

 


Menisküs Yaralanmaları 

​Bu site, toplumu hastalıklara karşı bilgilendirmek amacı ile hazırlanmıştır. Hastalıkların tanı ve tedavileri mutlaka bir hekim tarafından yapılması gereken işlemlerdir. Sitede yer alan bilgilerin tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak sorumluluk ziyaretçiye aittir. Bu siteyi ziyaret eden kişiler bu uyarıları kabul etmiş sayılırlar.

PROF.DR.

​NURİ AYDIN

Ortopedi ve Travmatoloji